Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr hab. prof. UKW Marek Kurkiewicz

Dr hab. prof. UKW Marek Kurkiewicz

   literaturoznawca, zatrudniony na etacie profesora uczelni w Katedrze Literatury Polskiej i Rosyjskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
     Głównym obszarem jego badań naukowych jest literatura polska od końca XIX wieku do czasów najnowszych, ze szczególnym uwzględnieniem modernizmu i twórczości Tadeusza Micińskiego. Ponadto w kręgu jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. symbolika krwi, motywy religijne w literaturze, sound studies, teksty polskiej muzyki rozrywkowej, literatura popularna.
   Jest autorem czterech monografii: W labiryntach konwencji. O prozie Tadeusza Micińskiego (Bydgoszcz 2004), Symbole, narracje, eschatologie. Studia o literaturze przełomu XIX i XX wieku (Toruń 2007), Tętno epoki. Miejsce i rola motywu krwi w literaturze Młodej Polski (Bydgoszcz 2013), Dźwięki w słowach, słowa na tle dźwięków. O korelacjach akustyczno-tekstowych w literaturze i muzyce (Bydgoszcz 2019).
   Współredagował następujące tomy zbiorowe: Modernizm. Zapowiedzi – Krystalizacje – Kontynuacje (Bydgoszcz 2009), Marian Hemar wczoraj i dziś (Bydgoszcz 2012), Krytyka po przełomie. Wybrane problemy z dwudziestopięciolecia 1989–2015 (Bydgoszcz 2016), Tożsamość. Kultura. Nowoczesność (Bydgoszcz 2017), Tożsamość. Kultura, Nowoczesność, t. 2: Czas. Pamięć (Bydgoszcz 2017), Kazimierz Kummer. Literatura i „dziennikarska febra” (Bydgoszcz 2018), Tożsamość. Kultura, Nowoczesność, t. 3: Miejsce. Doświadczenie (Bydgoszcz 2019).
    Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i recenzji naukowych, wydawanych zarówno w ogólnopolskich czasopismach naukowych (m.in. „Literaturoznawstwo”, „LiteRacje”, „Ruch Literacki”, „Wiek XIX”), jak i w licznych tomach zbiorowych.
   Wchodzi w skład komitetów redakcyjnych serii: „Oblicza Nowoczesnej i Ponowoczesnej Krytyki Literackiej” oraz „Studia o Literaturze Bydgoskiej” wydawanych przez Wydawnictwo Naukowe UKW w Bydgoszczy.
Za swoją pracę czterokrotnie otrzymał Nagrody Indywidualne za znaczące osiągnięcia naukowe przyznawane przez Rektora UKW, a w roku 2017 został odznaczony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, przyznanym przez Prezydenta RP.
       Od 2018 roku kierownik studiów doktoranckich w zakresie językoznawstwa i literaturoznawstwa, a od roku 2020 Dyrektor Szkoły Doktorskiej UKW w Bydgoszczy.

       W ramach projektu pt. „Edycja krytyczna Dzieł Stanisława Przybyszewskiego” opracowuje tom 9. Dramaty: Odwieczna baśń, Śluby, Gody życia.